Tuesday, March 1, 2011

Oscar Gala 2011

Eelmisel pühapäeval toimus Los Angeleses ilmselt üks aasta tippsündmusi- Ameerika filmiakadeemia auhinnagala. Kuna see on siin tõesti tähtis sündmus, siis arvasin, et peaksime sellest ka oma blogis kirjutama. Olen saanud ka vihjeid Eestist, et blogis võiks rohkem kajastada kohalikku kõmu ja glamuuri. Proovin seda viga siis selle sissekandega natuke parandada ja anda väikse ülevaate, kuidas ja mida siin selle sündmuse ajal kajastatakse.

Seekordne Oscarite jagamise Gala toimus 83-ndat korda ja peeti Holliwoodis Kodak teatris. Selleks puhuks on eraldi veebileht loodud, kus nüüdseks on võimalik näha ka kõiki selle aasta nominente (http://oscar.go.com/). Oscarite jagamisest hakati siin rääkima juba vähemalt kuu aega tagasi. Nädal enne üritust aga enamik telekanelitest muud ei tulnudki, kui saated, kus peamiselt arutati seda, mida staarid nn "Punasel vaibal" seekord kannavad ja sinna sekka ikka õnneks ka seda, kes võiksid olla sellel aastal Filmiakadeemia poolt pärjatud nominendid.

Galale eelneval nädalal võis näha saateid, kus näidati põhjalikult mida gala külalistele söögiks ja joogiks pakutakse, millised lilleseaded tehakse jne. Kui küsiti, palju miski asi ka maksma läheb, siis vastuseks oli ikka "this is a priceless event" (see on hindamatu üritus). Ühesõnaga millegagi kokku ei hoita ja glamuuri on küllaga. Siinkohal võib ära mainida, et üks siinsetest telekanalitest näitab pidevalt saadet "Showbusiness news", mida jälgides ilmselt võiks väga kursis olla staaride elu ja kõmuga. Sellele saatele tasakaaluks aga leidsin ka UCLA ülikooli kanali, kus on võimalik kuulata erinevaid loenguid. Ei peagi konverentsile minema, teadus tuuakse koju kenasti kätte...

Tagasi aga peasündmuse juurde. Oscari Gala üritus algab nn Punasel vaibal, mis on välja laotatud Hollywood Bulvarile. Sellel punasel vaibal käimine on vaat et kogu ürituse üks olulisemaid osasid. Seal staarid peatuvad, lasevad ennast pildistada ja annavad intervjuusid. Kui filmiauhindu hakatakse välja jagama õhtul 7 ajal, siis kogu üritus algas juba päeval kl 3 ja seda hakati ka kohe televiirorist üle kandma. Paljud telekanalid olid teinud selleks ajaks eraldi saated-showd ja mulle meenutas see kangesti meie vanaaasta õhtu programmi, kus saatejuhid joovad shampust, arutavad meeleolukalt stuudios peamiselt jälle moeteemadel või sellest, kes kellega seekord galale tuli. Stuudios toimuva vahele tulevad pidevalt klipid otse sündmuspaigalt. Kujutan ette kui pikalt selleks kõigeks ette valmistatakse, kindlasti on see programm ka kogu siinse televisiooni üks aasta tippsündmusi. Juba saatejuhid ise näevad välja väga glamuursed. Ma juhtusin nägema päev enne tähtsündmust õhtul ühte saadet, kus saatejuhid valisid välja endale riietust (disaineritelt nõu küsides) Oscari-gala ülekandeks.

Üldse on moe hindamine saanud sama tähtsaks sündmuseks kui filmide hindamine. Moekunstnikele on see ilmselt samuti aasta tippsündmus, sest suuremat reklaami oma moele on raske ette kujutada. Oscari Galaüritust oli kokku vaadanud üle 1 miljardi inimese üle maailma! Kui meie kodune pingviinideparaad on suures huviorbiidis tavaliselt järgmisel päeval või siis kuni järgmise Kroonika ilmumiseni, siis siin on Galast möödas juba pea nädal ning ükskõik mis kell telekas avada, ikka leidub paar kanalit, kus räägitakse endiselt kleidimoodidest ja nominentide tänukõnedest. Korraga võib näha eri kanalitelt saated, kus on kokku kutsutud nn moepolitsei, kes hindab punasel vaibal olnud kleite. Kõige kuulsam ja kaugelt kõige teravama keelega moehindaja on Joan Rives. Nendes saadetes võetakse iga päev ette kõik punsel vaibal käinud staarid ja valitakse välja kõige parem ja kõige halvem kleit/ülikond, soeng jne jne. Neil staaridel peab ikka päris paks nahk olema, et seda kõike nii pikalt kuulata ja taluda. No ilmselt neile meeldib ka huviorbiidis olla, see ju puhas reklaam.


Kui kellegil kunagi õnnestub Oscari galast osa võtta, siis selleks puhuks toon siin ära mõned näited, milline peaks sel õhtul ekspertide arvates kleit välja nägema ja milline mitte. Näiteks suuri kiidusõnu sai Hilari Swank, kes oma kleidis (Gucci) nägi välja just selline nagu üks Hollowoodi näitleja peaks Oscari-galal välja nägema.



Üheks huvitavamaks kleidiks loeti Mila Kunise lavendlivärvi Elie Saabi disainitud kleiti. Väga romantiline ja sekskikas kleit.








Parima kleidi tiitli pälvis paljude ekspertide arvates Natalie Portman, kes kandis Tiffani and Co disainitud kleiti. Natalie Portman sai ka parima naisnäitleja preemia oma rolli eest filmis "Black Swan" ("Must Luik").







Näiteks Amy Adamsy kleiti peeti aga üheks selle aasta ebaõnnestunumaks valikuks. Paljud moekunstnikud arvasid, et kui kääridega lõigata ülevalt õlad paljaks oleks tulemus kindlasti parem. Aga peamiselt heideti hoopis ette selle kleidi ja valitud ehete sobimatust. Nimelt kannab Amy Adams siin 60-karaadiseid Cartieri ehteid. Ilmselt armastas näitlejanna nii kleiti kui ehteid ja tahtis neid koos kanda.
Niipalju siis moest ja selle ümber olevast meediakärast.



Meie muidugi kogu üritust pingsalt ei jälginud. Hakkasime vaatama üsna lõpust, kui hakati välja andma parimate näitlejatööde auhindu. Selle aasta Galat on juba hinnatud üheks läbi aastate kehvemaks ja just õhtu programmi ja õhtujuhtide pärast. Seekordsed õhtujuhid olid kõigi aegade nooremad, näitlejad Anne Hathaway ja James Franco (oli ka ise üks Oscari nominente parima meesnäitleja kategoorias). Saatejuhtidele heideti ette liiga noortepäraste naljade tegemist, millest paljud saalisviibijad ilmselt aru ei saanud. Samuti tekitas seekordsel auhindade jagamisel furoori parima naiskõrvalosa saanud näitleja Melissa Leo, kes oma tänukõnes kasutas ebatsensuurseid sõnu. Näitlejatele nimelt loetakse sõnad peale, milline peaks olema tänukõne, ropendada ei tohi ja kõne peaks olema võimlikult lühike. No kui seda esimest ettekirjutist enamik ikka jälgib, siis viimane palve tundub küll enamikule üle jõu käivat. Meie Tõnisega olime seekord üsna halvas seisus, polnud näinud ühtegi nominentideks esitatud filmi! Lugesin just Eesti lehtedest, et seekord on eestlastel olnud võimalus juba näha peaaegu kõiki auhinnatud filme. Samuti oli seekordne Gala eestlastele oluline, oli ju nominentide seas esmakordselt eestlane Tanel Toom, kes esitati lühifilmide kategoorias Oscarile. Seekord eestlased triumfeerida ei saanud, kuid peaksime olema ikkagi uhked juba sellegi saavutuse üle, et "meie mees" nominentide sekka välja valiti. Kõige paremaks filmiks valiti ootuspäraselt "The King's Speech" ("Kuninga kõne").

Igaljuhul loodan, et saame ikka mõne pärjatud filmid ka ise ära vaadata!


1 comment:

  1. Vägev reportaazh!!!
    Kuninga kõne oli väga hea hilisõhtune vaatamine meil pisut aega tagasi, soovitan!!!

    ReplyDelete